Tenkrát poprvé

Autor: katarina grichova | 12.12.2012 o 17:41 | Karma článku: 10,98 | Prečítané:  1298x

Ešte nikdy som nevidela vlka vo voľnej prírode. Videla som rysy a vlky v nemeckých oborách, videla som medveďa na pár desiatok metrov v slovenských horách. Divožijúceho vlka niekoľkokrát takmer, ale nikdy.

Pred nejakým časom som bola na poľsko-bieloruskej hranici v Bialowieži - v jedinečnom nížinnom pralese - puszce, ktorý je dnes národným parkom a v minulosti bol súčasťou rozsiahleho lesného komplexu nazývaneho Litovský les.

Tak ako aj v iných častiach Poľska sa tam dá vidieť zubor. Videla som ho tam prvýkrát.

Mŕtveho.

Našli sme ho uhynutého pravdepodobne prirodzene. Ale nemal hlavu. A ležal tam s otvoreným bruchom, prikrytý konármi.

 

Nedávno som prvýkrát videla aj malé démonické zvieratko - démonické, pretože stretnúť ho by bolo pre mňa takmer traumatizujúce - pomerne veľké zviera, behajúce po štyroch a ani neviem, čo to je. Psík medvedíkovitý, malá šelma, pôvodne chovaná na kožušinu a rozpŕchnuvšia sa po európskych lesoch. Avšak, prvýkrat - a mŕtvy, zrazený autom.

 

Začínam mať nepríjemný pocit. Spomenula som si, kedy som videla divokého vlka. Po spoločnej poľovačke uprostred januára, na poľskej hranici, pred pár rokmi. Aj keď kvôli niekoľkým desiatkam poľovníkov som na ňu takmer nedovidela. Kamarát spravil vtedy fotku, bola mŕtva.

 

Momentálne prebieha lovecká sezóna vlka obyčajného - od začiatku novembra do 15steho januára. Stanovená kvóta je 130 vlkov.

Boli roky, kedy bol vlk na Slovensku celoročne chránený, Slovensko je dnes krajinou, ktorá si drží istú populáciu vlka (oficiálny odhad SR je 250 - 400 ks, záleží od ročného obdobia) a je refúgiom, zdrojom tejto šelmy aj pre okolité krajiny, ktoré šťastie na takéhoto prvotriedneho asanátora chorej či slabej zveri už nemajú.

Tieto krajiny si chránia vlky, ktoré k nim migrujú, celý rok. Slovenská legislatíva povoľuje ich lov 2 a pol mesiaca v roku.

Riešenie tejto problematiky si vyžiadalo už dlhodobejšiu komunikáciu s Európskou komisiou. Posledný týždeň s EK v Bruseli komunikujú osobným listom stovky ľudí.

Vzor listu nájdete napr. na blogu Miša Wiezika (http://wiezik.blog.sme.sk/c/315544/130-vlkov.html) alebo na blogu Ruda Pada (http://pado.blog.sme.sk/c/315865/Nehante-vlka.html#t2).

°°°

 

Mám strach, každý rok od 1. novembra do 15. januára tŕpnem pri klikaní na rôzne linky a pri otváraní mailov.

Chcem vidieť vlka prvýkrát aj živého, zľahka predomnou utekajúceho a miznúceho medzi veľkými bukmi.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?