Nejasná správa z konca sveta

Autor: katarina grichova | 25.5.2010 o 2:35 | (upravené 25.5.2010 o 11:53) Karma článku: 9,97 | Prečítané:  2269x

Podľa § 12 lesného zákona sa lesy na Slovensku zaradzujú do troch kategórii -  lesy osobitného určenia, ochranné lesy a hospodárske lesy.

Hlavná funkcia hospodárskych lesov - ktoré majú v našom štáte najväčšiu výmeru spomedzi spomenutých - je produkcia dreva a ostatných lesných produktov. V týchto lesoch sa vykonáva ťažba rôznym spôsobom a po nej nasleduje rekonštrukcia alebo obnova porastov.

Tak som sa bola pozrieť v kysuckých hospodárskych lesoch.

Na Kysuciach boli hospodárske lesy chemizované pesticídom FURY 10 EW, endokrinným disruptorom na báze cypermetrínu. V miestach, kde vznikla fotka, bolo striekané cca 10 m od najbližšieho obydlia a aj vo vodárenskom objekte s 2. stupňom ochrany a zakázaným vstupom. Takto sa obhospodarujú (kysucké) lesy.

Mnohé zvážnice, naznačené a uskutočnené v teréne, boli na mape označené ako protipožiarne. Na fotke tlejúca pahreba po pálení biomasy, dôvod a následok. Takto zacyklene sa hospodári v (kysuckých) lesoch.

Kysucké lesy majú flyšové podložie, striedajú sa tu polohy pieskovcov (priepustné) a ílovcov (nepriepustné). Flyš je typický zosuvmi a malou vodozádržnou schopnosťou. Túto schopnosť zvyšuje nepoškodený pôdny kryt s vegetáciou a zapojený les. V opačnom prípade vzniká masívna výmoľová aj plošná erózia a nenávratný odnos pôd. A povodne. Takto hlúpo odchádza voda a pôda z (kysuckých) hospodárskych lesov.

Každý je omylný, dnes vieme, že monokultúrny spôsob pestovania smrekového lesa nie je celkom správny. Nastáva čas na rekonštrukciu porastov. Najprv sa (kysucké) hospodárske lesy šetrne vyťažia najvhodnejším spôsobom. Žiaľ, na prvý pohľad mnohokrát nebadať, ktorým - či výberkovým, podrastovým alebo holorubným.

... a potom sa najvhodnejším spôsobom (kysucké) hospodárske lesy znova vysádzajú - poučení, už s primiešaným bukom. Tento opustený zväzok napol uschnutých sadeníc buka iste zbledol pri pohľade na neďaleký nálet javora a jeho bujné (prirodzené) zmladenie.

Všetkým lesným hospodárom (kysuckým zvlášť) prajem veľa úspechov a zdaru v ich práci. A najmä, krásne a zdravé lesy, schopné pružne zareagovať na vietor, podkôrny hmyz a iné epizódy, ktoré sa v lesných ekosystémoch vyskytujú cca 320 miliónov rokov. Lesu zdar!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?