Nejasná správa z konca sveta

Autor: katarina grichova | 25.5.2010 o 2:35 | (upravené 25.5.2010 o 11:53) Karma článku: 9,97 | Prečítané:  2263x

Podľa § 12 lesného zákona sa lesy na Slovensku zaradzujú do troch kategórii -  lesy osobitného určenia, ochranné lesy a hospodárske lesy.

Hlavná funkcia hospodárskych lesov - ktoré majú v našom štáte najväčšiu výmeru spomedzi spomenutých - je produkcia dreva a ostatných lesných produktov. V týchto lesoch sa vykonáva ťažba rôznym spôsobom a po nej nasleduje rekonštrukcia alebo obnova porastov.

Tak som sa bola pozrieť v kysuckých hospodárskych lesoch.

Na Kysuciach boli hospodárske lesy chemizované pesticídom FURY 10 EW, endokrinným disruptorom na báze cypermetrínu. V miestach, kde vznikla fotka, bolo striekané cca 10 m od najbližšieho obydlia a aj vo vodárenskom objekte s 2. stupňom ochrany a zakázaným vstupom. Takto sa obhospodarujú (kysucké) lesy.

Mnohé zvážnice, naznačené a uskutočnené v teréne, boli na mape označené ako protipožiarne. Na fotke tlejúca pahreba po pálení biomasy, dôvod a následok. Takto zacyklene sa hospodári v (kysuckých) lesoch.

Kysucké lesy majú flyšové podložie, striedajú sa tu polohy pieskovcov (priepustné) a ílovcov (nepriepustné). Flyš je typický zosuvmi a malou vodozádržnou schopnosťou. Túto schopnosť zvyšuje nepoškodený pôdny kryt s vegetáciou a zapojený les. V opačnom prípade vzniká masívna výmoľová aj plošná erózia a nenávratný odnos pôd. A povodne. Takto hlúpo odchádza voda a pôda z (kysuckých) hospodárskych lesov.

Každý je omylný, dnes vieme, že monokultúrny spôsob pestovania smrekového lesa nie je celkom správny. Nastáva čas na rekonštrukciu porastov. Najprv sa (kysucké) hospodárske lesy šetrne vyťažia najvhodnejším spôsobom. Žiaľ, na prvý pohľad mnohokrát nebadať, ktorým - či výberkovým, podrastovým alebo holorubným.

... a potom sa najvhodnejším spôsobom (kysucké) hospodárske lesy znova vysádzajú - poučení, už s primiešaným bukom. Tento opustený zväzok napol uschnutých sadeníc buka iste zbledol pri pohľade na neďaleký nálet javora a jeho bujné (prirodzené) zmladenie.

Všetkým lesným hospodárom (kysuckým zvlášť) prajem veľa úspechov a zdaru v ich práci. A najmä, krásne a zdravé lesy, schopné pružne zareagovať na vietor, podkôrny hmyz a iné epizódy, ktoré sa v lesných ekosystémoch vyskytujú cca 320 miliónov rokov. Lesu zdar!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?